Електричната операциона маса TDG-1 има пет главни групи на дејствување: електрично прилагодливо подигнување на површината на креветот, навалување напред и назад, навалување лево и десно, подигнување на задната плоча и сопирачка.
Прекрасниот изглед, телото, основата, столбот за кревање и страничните шини на овој електричен погон се изработени од висококвалитетен нерѓосувачки челик, со висока завршна обработка, отпорност на корозија и висока механичка цврстина.
Интелигентно прилагодување на различните позиции на електричната работна маса, со контрола со едно копче. Усвојува електричен актуатор LINAK, кој е тивок, прецизен и има ниски трошоци за одржување. Дизајн со големи тркала, тивка и антисеизмичка декомпресија.
Оваа електрична операциона маса е погодна за разни хируршки зафати, како што се абдоминална хирургија, акушерство, гинекологија, ОРЛ, урологија, анорексика и ортопедија итн.
1.AаголенAприлагодувањаwсоGas Sпрингс
И задната плоча и зглобовите на ногарките на електричната операциона маса TDG-1 се опремени со потпорни структури на цилиндри со гасни пружини, што овозможува различни прилагодувања нежни, тивки и без вибрации, додека ефикасно ја заштитува структурата на зглобот и спречува паѓање на пациентот.
2.LINAK електричен линеарен актуатор
Употребата на електрична прачка за туркање ја елиминира потребата медицинскиот персонал рачно да ја контролира положбата на операционата маса. Потребно е само да се држи далечинскиот управувач, што е лесно и заштедува труд. Во споредба со постпродажното одржување на хидрауличната операциона маса, електричната операциона маса значително ги намалува трошоците за постпродажно одржување. За време на процесот на прилагодување, електричната прачка за туркање може да се позиционира попрецизно, а процесот на прилагодување е исклучително тивок.
3. Основа од типот Y
Основата на креветот има дизајн во облик на буквата Y, кој не само што се прилагодува на ергономскиот дизајн, туку ја подобрува и стабилноста на електричната операциона маса, туку обезбедува и повеќе слободен простор за нозете на медицинскиот персонал, овозможувајќи му поблиску да му се приближи на пациентот.
4. Разновидни додатоци
Опремен со ремени за рамо, зглобови, нозе и тело за да се осигури дека пациентите под општа анестезија нема да паднат за време на операцијата. Плочите за нозе, потпирачите за раце, потпорите за тело и нозе се опремени со влошки од мемори пена за да се обезбеди удобност при операцијата и нормална циркулација на телесни течности за време на операцијата.
5. Лдизајн на тркала од аргер
Основата на механичката електрична операциона маса е дизајнирана со големи тркала (дијаметар≥100 мм), што е флексибилно за движење. Тркалата се креваат при сопирање, основата на креветот е во цврст контакт соземјата, а стабилноста е добра.
6. Вградена батерија
Во случај на прекин на електричната енергија, вградената батерија може да поддржи 50 операции.
Pарматери
| МоделСтавка | TDG-1 Електрична работна маса |
| Должина и ширина | 2050мм*500мм |
| Подигање (горе и долу) | 890мм/ 690мм |
| Плоча за глава (горе и долу) | 60°/ 60° |
| Задна плоча (горе и долу) | 90°/ 17° |
| Плоча за нозе (горе / долу / нанадвор) | 30°/ 90°/ 90° |
| Тренделенбург/Обратен Тренделенбург | 25°/ 11° |
| Латерално навалување (лево и десно) | 20°/ 20° |
| Елевација на мостот на бубрезите | ≥110 мм |
| Флекс/Рефлекс | Комбинирана операција |
| Контролен панел | Опционално |
| Електромоторен систем | Линак |
| Напон | 220V/110V |
| Фреквенција | 50Hz / 60Hz |
| Компактибилност на енергија | 1,0 kW |
| Батерија | Да |
| Душек | Мемори душек |
| Главен материјал | 304 не'рѓосувачки челик |
| Максимален капацитет на оптоварување | 200 кг |
| Гаранција | 1 година |
Sстандардни додатоци
| Не. | Име | Количини |
| 1 | Екран за анестезија | 1 парче |
| 2 | Поддршка на телото | 1 пар |
| 3 | Поддршка за раце | 1 пар |
| 4 | Поддршка за нозе | 1 пар |
| 5 | Рачка за мост на бубрезите | 1 парче |
| 6 | Душек | 1 сет |
| 7 | Рачен далечински управувач | 1 парче |
| 8 | Далновод | 1 парче |